Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije jedna je od sedamdesetak zagrebačkih župa i nalazi se u zapadnom dijelu Zagreba. Po vremenu nastanka spada među mali broj najstarijih zagrebačkih župa. Njezina povijest po poznatim podacima seže do u prvu polovicu 14. Stoljeća. Prvi podatak o crkvi Blažene Djevice Marije u Stenjevcu, kao o župnoj crkvi, datira iz 1334. u popisu župa Zagrebačke biskupije koji je iste godine sastavio gorički arhiđakon Ivan i uvrstio ga u statut Zagrebačkog kaptola.
Sadašnja crkva posvećena je 7. svibnja 1769.godine.
Od umjetničkih djela u crkvi je najvredniji gotički drveni kip Stenjevečke Gospe, o čijoj vrijednosti govori podatak da je bio sastavni dio izložbe Umjetnost od prethistorije do naših dana postavljene u Parizu 1971.godine.
Prema predaji, kip je doplovio Savom na drnu, pa puk često ovaj Marijin kip naziva i Majka Božja Drnovečka.
Druga umjetnina znatne spomeničke vrijednosti je veliko drveno raspelo koje najvjerojatnije potječe iz prve polovice 17. stoljeća, a prema nekim naznakama prvotno je bilo dio cjeline glavnoga oltara zagrebačke katedrale.
Na području Stenjevca ljudi su živjeli već u prethistorijskom razdoblju, a prvo veće naselje razvilo se u antičko doba.
Arheološka istraživanja u Stenjevcu započela su potkraj 19. Stoljeća kada je pronađena antička nekropola s ukupno 128 grobova. Na temelju dosadašnjih istraživanja može se zaključiti da je naselje iz rimskog doba u Stenjevcu egzistiralo u 1. i 2. stoljeću.
U Stenjevcu su pronađeni i ostaci materijalne kulture ranoga srednjeg vijeka. Radi se o slavenskom ženskom nakitu iz 7. stoljeća.
Arheološki nalazi svjedoče i o groblju iz razdoblja od 10. do 12. stoljeća.
Danas u župi Uznesenja BDM u Stenjevcu djeluju dva svećenika i sestre Družbe Služavki Maloga Isusa.
Župa ima oko 10.000 vjernika.
Mladi se okupljaju na susretima petkom, a aktivni su i u zboru mladih, u prigodnim radionicama za velike blagdane, a svake godine sve veći broj mladih sudjeluje i u planinarskim križnim putevima.
Prostor oko crkve i župne kuće pretvoren je u Gospin park, zasigurno jedan od najljepših crkvenih prostora takve vrste u Zagrebu.
U župi postoji mješoviti župni zbor Gospe Stenjevečke, dječji zbor Male Gospe, zbor mladih Totus tuus, kao i zbor Desiderium.
Iako župa nikada nije službeno proglašena svetištem, velik broj vjernika iz zapadnoga dijela grada Zagreba okuplja se u Stenjevcu za Veliku i Malu Gospu.
Svake prve subote u mjesecu vjernici sudjeluju na pobožnosti i misnom slavlju u čast Gospi Stenjevečkoj.